Budowa pompy monsun

Pompa to typ maszyny roboczej, w której energia silnika napędowego przemieszcza się na przenoszenie cieczy z zakresu niższego na wyższy. Poprzedniczką pomp wirowych, jakie znajdują zastosowanie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok przejmujący się ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze. Typowa pompa zbudowana jest przede każdym z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I chociaż określa się niewielką wydajnością i kojarzy się z pięknymi kosztami eksploatacyjnymi, wtedy jest piękne możliwości tłoczenia cieczy o dużo niebezpiecznej lepkości, jak też cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do wad takich pomp można jeszcze zaliczyć efektywniejsze zużycie energii, płynące z szybkich szans zmian obciążeń, i stała wydajność (pracuje 24h na dobę) oraz wada konieczności zalewania (wykonują na "sucho").

Takie pompy doskonale sprawdzają się między innymi w układach odwadniania igłofiltrami, które są obecnie często stosowane jako forma obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest już planowane teraz na okresie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest dobrym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na świeże rozwiązania w zasięgu odwadniania terenu ciągle ewoluuje i chce wykorzystywania pomp o najwyższej jakości, co skutecznie chroni i gwarantuje przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w współczesnym, jakiej pompy będziemy musieć, żeby w całości świadomie zdecydować się lub na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.